אז... מה זה בעצם ניתוח התנהגות?

ניתוח התנהגות יישומי (ABA - Applied Behavior Analysis) הינו תחום טיפולי התופס תאוצה רבה בשנים האחרונות בארץ, והינו תחום מבוסס ומוכר בארצות הברית ובמדינות נוספות.

בשונה מגישות טיפוליות אחרות, הדגש הוא על הבנת הגורמים להתנהגות ויישום דרכי טיפול אפקטיביות המביאות לשיפור משמעותי באופן כמעט מיידי, המבוססות על שינוי הסביבה ולא על שינוי אישיותו של האדם.

כיום חלק גדול מהמקרים המטופלים אצלנו במרכז הינם "מקרי קיצון", המגיעים אלינו אחרי שחוו מגוון רחב של טיפולים שלא צלחו לאורך השנים. למעשה הטיפול ההתנהגותי יכול להתאים במקרים רבים, פשוטים יחסית, בטרם הבעיות ישתרשו.

 

בתחילת תהליך הליווי שלנו, אנו אוספים נתונים על ההתנהגות ועל הסביבה, כאשר השאלה המרכזית המעסיקה אותנו היא - למה? מדוע התנהגות מסוימת מתרחשת? לאחר שאנו מגלים את התשובה לכך, אנו מתכננים ומתאימים תכנית טיפולית שתתבצע בסביבה הטבעית (בית, בית ספר, גן הילדים), על ידי המבוגרים המשמעותיים בסביבה (הורים, מורים, גננות) המקבלים מאיתנו ליווי והדרכה צמודים ומקצועיים. לרוב תכנית כזו תכלול לימוד של התנהגות אחרת, חיובית, שתסייע למתנהג להשיג את מטרותיו בצורה יעילה ונעימה. כדי להראות שאכן שינויים בהתנהגות הם כתוצאה מההתערבות ההתנהגותית שיישמנו, אנו ממשיכים לאסוף נתונים על ההתנהגות ועל הסביבה לכל אורך הדרך. כך, אנו מוודאים שההתערבות אכן עובדת ומשיגה את מטרותיה, או משנים אותה במידת הצורך. 

במרכז לניתוח התנהגות אנו משלבים את הידע המדעי של תחום ניתוח ההתנהגות, המבוסס על שנים רבות של מחקר ואלפי מאמרים, עם שנות הניסיון הרבות שצברנו, כדי להביא לשינויים רצויים במערכות היחסים של המטופלים שלנו - ילדים, הורים, גננות, ומורים.

התהליך במרכז הינו תהליך טיפול מעצים וממוקד, שבסופו רוכשים המבוגרים והילדים כלים אשר ימשיכו להנות מהם ולעשות בהם שימוש בהמשך חייהם, זמן רב לאחר שהטיפול הסתיים.

במסגרת עבודתנו עם משפחות, ילדים וצוותים חינוכיים, אנו משלבים את גישת ניתוח ההתנהגות (ABA) עם אימון בקבלה ומחויבות (ACT). 

צרו איתנו קשר