אז... מה זה בעצם ניתוח התנהגות?

ניתוח התנהגות יישומי (ABA - Applied Behavior Analysis) הינו תחום טיפולי התופס תאוצה רבה בשנים האחרונות בארץ, והינו תחום מבוסס ומוכר בארצות הברית ובמדינות נוספות.

בשונה מגישות טיפוליות אחרות, הדגש הוא על הבנת הגורמים להתנהגות ויישום דרכי טיפול אפקטיביות המביאות לשיפור משמעותי באופן כמעט מיידי, המבוססות על שינוי הסביבה ולא על שינוי אישיותו של האדם.

כיום חלק גדול מהמקרים המטופלים אצלנו במרכז הינם "מקרי קיצון", המגיעים אלינו אחרי שחוו מגוון רחב של טיפולים שלא צלחו לאורך השנים. למעשה הטיפול ההתנהגותי יכול להתאים במקרים רבים, פשוטים יחסית, בטרם הבעיות ישתרשו.

 

בתחילת תהליך הליווי שלנו, אנו אוספים נתונים על ההתנהגות ועל הסביבה, כאשר השאלה המרכזית המעסיקה אותנו היא - למה? מדוע התנהגות מסוימת מתרחשת? לאחר שאנו מגלים את התשובה לכך, אנו מתכננים ומתאימים תכנית טיפולית שתתבצע בסביבה הטבעית (בית, בית ספר, גן הילדים), על ידי המבוגרים המשמעותיים בסביבה (הורים, מורים, גננות) המקבלים מאיתנו ליווי והדרכה צמודים ומקצועיים. לרוב תכנית כזו תכלול לימוד של התנהגות אחרת, חיובית, שתסייע למתנהג להשיג את מטרותיו בצורה יעילה ונעימה. כדי להראות שאכן שינויים בהתנהגות הם כתוצאה מההתערבות ההתנהגותית שיישמנו, אנו ממשיכים לאסוף נתונים על ההתנהגות ועל הסביבה לכל אורך הדרך. כך, אנו מוודאים שההתערבות אכן עובדת ומשיגה את מטרותיה, או משנים אותה במידת הצורך. 

במרכז לניתוח התנהגות אנו משלבים את הידע המדעי של תחום ניתוח ההתנהגות, המבוסס על שנים רבות של מחקר ואלפי מאמרים, עם שנות הניסיון הרבות שצברנו, כדי להביא לשינויים רצויים במערכות היחסים של המטופלים שלנו - ילדים, הורים, גננות, ומורים.

התהליך במרכז הינו תהליך טיפול מעצים וממוקד, שבסופו רוכשים המבוגרים והילדים כלים אשר ימשיכו להנות מהם ולעשות בהם שימוש בהמשך חייהם, זמן רב לאחר שהטיפול הסתיים.

במסגרת עבודתנו עם משפחות, ילדים וצוותים חינוכיים, אנו משלבים את גישת ניתוח ההתנהגות (ABA) עם אימון בקבלה ומחויבות (ACT). מוזמנים להמשיך לגלול ולקרוא על ACT. 

מה זה אקט (טיפול בקבלה ובמחויבות, או ACT)?

במסגרת עבודתנו עם משפחות, ילדים וצוותים חינוכיים, אנו משלבים את גישת ניתוח ההתנהגות (ABA) עם אימון בקבלה ומחויבות (ACT). 

ACT הינה גישה טיפולית מבוססת קשיבות (מיינדפולנס), שמתמקדת בפיתוח "גמישות פסיכולוגית".  ACT מעודד פיתוח עמדה גמישה, קלילה וסקרנית, המאפשרת לנו לברר מה חשוב לנו בחיים וכיצד להתנהג באופן שמקרב אותנו למה שחשוב לנו, תוך קבלה של התחושות, הרגשות והמחשבות שלנו כפי שהן בצורה לא שיפוטית. 

ACT הינו כלי טיפולי עוצמתי, שמאפשר לנו לעבוד עם המטופלים שלנו על התנהגויות שלא ניתן לראותן - הכוונה לרגשות, למחשבות, לדאגות, לרצונות, לחלומות, לפחדים - לכל אותם ארועים פנימיים מופלאים שלא ניתן לראות על פני השטח, אולם בעלי השפעה אדירה על ההתנהגות שלנו בפועל, ועל הרווחה הנפשית שלנו. 

באמצעות תרגילים חוויתיים, לעיתים מפתיעים, אנו לומדים יחד עם המטופלים שלנו לקבל את התחושות הפנימיות שלנו, ליצור הפרדה ביננו לבין מחשבות מגבילות שמנהלות אותנו, להתמקד ברגע הנוכחי, לפתח עמדה גמישה ומתבוננת ביחס לעצמנו, לזהות דברים שחשובים ומוערכים על ידנו, ולהתנהג באופן שיקדם אותנו לעבר היותנו האדם שאנו רוצים להיות - כהורה, כאיש חינוך, כפרטנר, או כילד. 

במרכז לניתוח התנהגות השימוש ב-ACT הינו כמודל שמתווסף לעבודה ההתנהגותית שלנו, המאפשר לנו לסייע למטופלים שלנו להתמיד בטיפול ולהתחייב אליו, למרות הקשיים שהוא לעיתים מציף ומתוך נכונות להסתכל על תמונה מלאה ורחבה - מעל ומעבר לקושי הנוכחי, ואל עבר עתיד שתואם את רצונותינו וערכינו.