ומה זה ACT (אימון בקבלה ומחויבות)?

במסגרת עבודתנו עם משפחות, ילדים וצוותים חינוכיים, אנו משלבים את גישת ניתוח ההתנהגות (ABA) עם אימון בקבלה ומחויבות (ACT). 

ACT הינה גישה טיפולית מבוססת קשיבות (מיינדפולנס), שמתמקדת בפיתוח "גמישות פסיכולוגית".  ACT מעודד פיתוח עמדה גמישה, קלילה וסקרנית, המאפשרת לנו לברר מה חשוב לנו בחיים וכיצד להתנהג באופן שמקרב אותנו למה שחשוב לנו, תוך קבלה של התחושות, הרגשות והמחשבות שלנו כפי שהן בצורה לא שיפוטית. 

ACT הינו כלי טיפולי עוצמתי, שמאפשר לנו לעבוד עם המטופלים שלנו על התנהגויות שלא ניתן לראותן - הכוונה לרגשות, למחשבות, לדאגות, לרצונות, לחלומות, לפחדים - לכל אותם ארועים פנימיים מופלאים שלא ניתן לראות על פני השטח, אולם בעלי השפעה אדירה על ההתנהגות שלנו בפועל, ועל הרווחה הנפשית שלנו. 

באמצעות תרגילים חוויתיים, לעיתים מפתיעים, אנו לומדים יחד עם המטופלים שלנו לקבל את התחושות הפנימיות שלנו, ליצור הפרדה ביננו לבין מחשבות מגבילות שמנהלות אותנו, להתמקד ברגע הנוכחי, לפתח עמדה גמישה ומתבוננת ביחס לעצמנו, לזהות דברים שחשובים ומוערכים על ידנו, ולהתנהג באופן שיקדם אותנו לעבר היותנו האדם שאנו רוצים להיות - כהורה, כאיש חינוך, כפרטנר, או כילד. 

במרכז לניתוח התנהגות השימוש ב-ACT הינו כמודל שמתווסף לעבודה ההתנהגותית שלנו, המאפשר לנו לסייע למטופלים שלנו להתמיד בטיפול ולהתחייב אליו, למרות הקשיים שהוא לעיתים מציף ומתוך נכונות להסתכל על תמונה מלאה ורחבה - מעל ומעבר לקושי הנוכחי, ואל עבר עתיד שתואם את רצונותינו וערכינו.