קורס ניתוח התנהגות (ABA) למטפלי/ות הגל השלישי

מועד הקורס יפורסם בהקדם

טיפולי הגל השלישי צמחו בהתבסס על הספרות והמחקר ההתנהגותיים, המוכרים כ"ניתוח התנהגות" או "הגל הראשון" בטיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים.
מטרת הקורס לאפשר למטפלי/ות ACT והגל השלישי ב-CBT להעמיק את הבנתם/ן בעקרונות בסיסיים של התנהגות, באופן שיסייע להם/ן וישמש אותם/ן בעבודתם/ן הקלינית. תכני הקורס רלוונטיים הן להתנהגויות מחוץ לחדר הטיפולים, והן לניתוח ההתנהגויות שבחדר - אלו של המטופל/ת ואלו של המטפל/ת.

הקורס מבוסס על הספרות המקצועית והמחקרית בתחום ניתוח התנהגות יישומי (Applied Behavior Analysis) ומחבר בין תחום זה לבין הגל השלישי ב-CBT ותרפיית קבלה ומחויבות (ACT).

הקורס מתאים לאנשי ונשות טיפול ממגוון תחומי הטיפול השונים (פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, עבודה סוציאלית קלינית ועוד), עם ידע והכרות מוקדמת עם הגל השלישי ב-CBT ועם ACT.

הקורס האינטרנטי,  שמשכו כ-16 שעות אקדמיות (6 מפגשים, כל אחד שעתיים), יועבר על ידי ד"ר קרין שטרן, BCBA, ראש המרכז לניתוח התנהגות.

זהו קורס אינטראקטיבי המשלב הנחייה פרונטלית לצד השתתפות המשתלמים/ות על ידי תרגול, תיאורי מקרה ושיתוף עמיתים. המשתתפים/ות מתבקשים/ות להיות נוכחים/ות עם מצלמה דולקת. הקלטת כל מפגש תישלח למשתתפים/ות יום לאחר קיומו, ותהיה זמינה לצפייה למשך חודש לאחר סיום הקורס.

תכני הקורס:
בקורס נלמד מהו ניתוח התנהגות יישומי ונעמיק בהסבר הקונטקסטואלי להתנהגות אנושית, בכדי להעמיק את ההבנה שלנו את התנהגות מטופלינו ואת התנהגותנו - כמטפלים/ות וכבני/ות אדם. 
נלמד ונתרגל שימוש בתלות המשולשת (ה-ABC) של התנהגות, ננתח ונבין כיצד לטפל בהתנהגויות שנשלטות על ידי נסיבות, נלמד לזהות תנאים מוטיבציוניים ולקחת אותם בחשבון בעת הטיפול.

נעמיק ונבין כיצד תוצאות בסביבה כגון חיזוק, ענישה והכחדה משפיעות על התנהגות עתידית, ונראה כיצד ידע זה יכול לשמש אותנו בטיפול. 

נלמד מהם הערכה וניתוח פונקציונאלי, כיצד להגדיר ולמדוד התנהגות בתוך ומחוץ לקליניקה. 

נעמיק בהכללה ושימור ומקומם בטיפולים המבוססים על גמישות פסיכולוגית. 

נשתמש במשושה הגמישות (HEXAFLEX) ובמטריקס כדי לחבר בין ההבנה שלנו בעקרונות התנהגות לבין היישום שלהם בטיפול.

פרטים נוספים:
 

  • מומלץ להשתתף בשיעורים בלייב. הקלטות השיעורים יישלחו למחרת המפגש ויישארו זמינות במשך חודש לאחר סיום הקורס. 

  • למסיימים/ות תוענק תעודת השתתפות בקורס מטעם המרכז לניתוח התנהגות.

  • המפגשים יתקיימו דרך תוכנת ZOOM. יש להתחבר באמצעות מחשב הכולל מצלמה ורמקול, עם חיבור טוב לאינטרנט, במקום שקט, עדיף עם אוזניות.

בזכות הקורס אני מצליח לשים יותר לב לכאן ולעכשיו שבחדר הטיפולים. אני מרגיש קרוב יותר למטופלים שלי, ושהשעה בחדר קיבלה יותר חיים.

א', עו"ס קליני ומטפל ACT, בוגר הקורס